Nőszövetségi találkozó Nagyváradon - beszámoló

2015. szeptember 21-23. között zajlott le a Várad-olaszi Szent Rita (elnök: Stelli Olga, lelki vezető Ft. Kiss Albert) és a Várad-velencei Lisieux-i Kis Szent Teréz (elnök Fleisz Judit, lelki vezető Ft. Curaliuc Demeter) Nőszövetségek szervezésében az Erdélyi Római Katolikus Nőszövetségek Egyesületének XVI. találkozója, melyen a 34 bejegyzett nőszövetségből  29 nőszövetség elnök asszonya, képviselője valamint 13 lelki vezető vett részt Partium és Erdély különböző egyházközségeiből. A találkozó mottója: A legbiztosabb nem akarni mást, csak amit Isten akar, aki jobban ismer minket, mint mi magunkat ( Avillai Szent Teréz: Belső várkastély) Az esemény a várad-velencei katolikus kultúrházban zajlott le.

A vendégek megérkezése és elszállásolása szeptember 21-én a nagyváradi Góbé csárdában illetve a Posticumban történt. A találkozó a várad-velencei Szeplőtelen Fogantatás plébániatemplomban kezdődött, ahol Ft. Curaliuc Demeter plébános köszöntötte az egybegyűlteket, a nőszövetségek képviselőit, lelki vezetőit és a Nagyvárad többi egyházközségéből szép számban érkezett híveket is. Szentbeszédet Ft. Kovács Sándor főesperes úr, az kolozsvári Szent Mihály templom plébánosa tartotta, aki a Nőszövetségek Egyesületének lelki vezetője is, kihangsúlyozta homíliájában, hogy Mária a csillag, a Szűzanya a követendő ideális eszmény, minta minden nő és hívő számára. A szentmisét ünnepélyessé tette a templom kórusának szolgálata Tóth Beáta kántornő vezetésével.

A második nap, szeptember22-én, a velencei katolikus kultúrházban kezdődött, ahol a szervezők nevében Fleisz Judit a várad-velencei Lisieux-i Kis Szent Teréz Nőszövetség elnöke üdvözölte az egybegyűlteket, bemutatván Nagyvárad és a városrész történetét, majd Meleg Vilmos a Szigligeti társulat művésze, Juhász Gyula az alkalomhoz illő versét szavalta el. Ft. Kovács Sándor kolozsvári főesperes az egyesület lelki vezetője köszöntötte az egybegyűlteket. Meghívottként, előadást tartott Ft. Pék Sándor kerületi esperes, várad-újvárosi plébános: A lélekre nyitottan címmel.  A találkozó a nőszövetségek elnökeinek beszámolóival folytatódott. Az ebéd után, melyet közösen fogyasztottak el, történelmi sétát tettek a nagyváradi várban, ahol Jakabbfy László mérnök úr szakszerű vezetésével megtekintették Szent László feltételezett sírhelyét, a régészeti ásatásokat valamint a fejedelmi palotát, majd Ft. Kiss Albert atya és Nagy József csíkcsicsói plébános a vártemplomban a nőszövetségi tagokkal imádkoztak és énekeltek Szent László oltalmáért. Elhangzott a nemzeti imánk és a székely himnusz is. Szeptember 22-én este a Barátok templomában a találkozó résztvevői és a nagyváradi az esemény iránt érdeklődő hívek szentmisén vettek részt, a szentbeszédet Keresztes Olivér kolozsi plébános tartotta. A szentmise után ünnepi koncertet tartott a Barátok templomának Bihari Sándor kórusa, Kiss Géza vezetésével, a Nagyváradi Római Katolikus Székesegyházi Plébánia Gyermekkórusa és a Székesegyház Kis Kórusa, Oláh Gabriella vezetésével, valamint a Varadinum Vonósnégyes és barátai, Costin Éva vezetésével. A találkozó résztvevőivel csoportkép is készült. Az élményekben gazdag napot ünnepi vacsorával zárták.

A találkozó harmadik napja, szeptember 23. a nőszövetségek elnökeinek beszámolóival kezdődött a velencei kultúrházban, majd a lelki vezetők tanácsai és javaslatai következtek. Imádkoztak Ft. Incze Dénes, brassói plébános úr mielőbbi gyógyulásáért is. Ezt követően a találkozó résztvevői a püspöki palotába látogattak el, ahol Fodor József vikárius úr fogadta őket, megtekintették a palotát, a kápolnát, majd a székesegyházba vonultak ahol megtekintették a Székesegyház múzeumi gyűjteményét. A találkozó hálaadó szentmisével ért végett. A szentmise áldozatot Mons. Fodor József általános helynök mutatta be majd az elnök asszonyok Ft. Kovács Sándor országos lelki vezető irányításával megújították fogadalmukat.

 

KÉPGALÉRIA